Gaminant kavą be kofeino iš žalių kavos pupelių organiniais tirpikliais ekstrahuojamas kofeinas; po to pupelės apdorojamos pagal įprastą technologiją. Tirpioji kava - skrudintų maltų kavos pupelių (dažniausiai prastesnių rūšių) džiovintas ekstraktas. Iš skrudintų kavos pupelių įvairių rūšių, įvertinus kiekvienos rūšies savybes, dažniausiai daromi mišiniai. Skrudintos kavos pupelės arba jų malinys fasuojamas į oro nepraleidžiančią pakuotę; maltoji kava prieš fasavimą dar gali būti presuojama vakuume. Kartais į maltąją kavą dedama priedų, pvz., cikorijos. Natūrali malta kava, kaip priedas, pagerina kavos pakaitalų, kurie gaminami iš skrudintų grūdų, gilių, kaštonų, riešutų, kitos žaliavos, skonį, suteikia aromatą. Iš maltos kavos daromas kavos gėrimas, t. Kavos gėrimas daromas kavos aparatais kavavirėmis, arba paprasčiausiu būdu - kavos milteliai užplikomi verdančiu vandeniu. Kava geriama juoda, su cukrumi, pienu, grietinėle, vanile, cinamonu, citrina, plaktu kiaušinio tryniu, romu, ledais ir kitais priedais. Geriama ir šalta. Kavos ekstrakto kokybę (spalvą, aromatą, skonį) vertina degustatoriai; ji priklauso ne tik nuo kavos pupelių rūšies, bet ir nuo jų apdorojimo technologijos, laikymo sąlygų ir trukmės. Kavos gėrimas aktyvina nervų sistemos veiklą, didina skrandžio sekreciją, bet gali pakenkti sergantiesiems širdies ir kraujagyslių, kai kuriomis kitoms ligomis. Kavos tėvyne laikoma Etiopija. Į Vakarų Europą kava pateko 16 a. Vidurio Europą ir Šiaurės Ameriką - 17 amžiuje. Kava ypač mėgstama Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikos, arabų šalyse, Lotynų ir Šiaurės Amerikoje, Europoje (Švedijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje, Austrijoje).
Žinomiausios kavos rūšys, skiriamos pagal kavamedžių, iš kurių vaisių gaunama kava, veisles, yra arabiška (iš arabinio kavamedžio Coffea arabica), robusta (iš didžiojo kavamedžio Coffea canephora), liberinė (iš liberinio kavamedžio Coffea liberica). Pagal apdorojimą skiriama žalioji, skrudintoji, maltoji, tirpioji kava, be kofeino. Kavamedžių vaisių apdorojimo technologinis procesas prasideda plantacijoje: pupelės atskiriamos nuo minkštimo, fermentuojamos saulėje, džiovinamos, valomos, rūšiuojamos pagal didumą, pakuojamos į maišus arba laikomos sandėliuose palaidos. Sandėliuose kavos pupelės brandinamos 1-10 metų; bręstant gerėja jų skonis ir aromatas. Subrendusios kavos pupelės yra šviesiai žalsvos, gelsvai pilkšvos spalvos, karčiai aitraus prieskonio. Pupelių būdingos savybės išryškėja jas skrudinant 180-200 °C temperatūroje. Keičiasi kavos pupelių cheminė sudėtis, vienos medžiagos suyra, kitos atsiranda, karamelizuojasi cukrus, pupelės paruduoja, išdžiūsta. Skrudinant 13-20 % sumažėja pupelių masė, kofeino kiekis nesikeičia. Susidariusios naujos lakiosios kvapiosios medžiagos suteikia kavai būdingą skonį ir aromatą. Kartumo teikia rauginės medžiagos. Skrudintose kavos pupelėse yra 1,2-2,3 % kofeino, maždaug po 12 % riebalų ir baltymų, angliavandenių, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų, B grupės vitaminų ir kitų medžiagų.
Pastarosios labiausiai tinka visiems filtriniams aparatams bei užpiltinei kavai. Na, o vidutinio skrudinimo ir tamsesnės - espresso kavos aparatams ir moka kavinukams. Tiesa, šviesesnio skrudinimo kavos bus vaisiškesnės ir rūgštesnės, o kuo tamsesnė bus kava - tuo ji bus kartesnė. Kavos poskonius galite nuspėti, net jei jie ir neparašyti ant pakuotės. Priklausomai nuo žemyno, kava vienaip ar kitaip turi bendrus, tam regionui būdingus skonius. Štai Afrikoje auganti kava dažniausiai yra rūgštesnė, pagrindiniai joje figūruojantys poskoniai yra citrina, serbentai, mėlynės, laimas ir kiti apie žemesnį kavos ph signalizuojantys skoniai. Azijietiškai kavai būdingos kartesnės ir aštresnės skoninės natos. Dominuojantys skoniai - įvairūs prieskoniai, mediena, tabakas, juodasis šokoladas. Pietų Amerikos kavos pasižymi itin subalansuotu skoniu - joje galite rasti ir šokoladiškus, ir vaisinius poskonius. Rinkdamiesi Pietų Amerikos kavą ypatingą dėmesį atkreipkite į jos apdorojimą - drėgnuoju būdu apdorota kava bus rūgštesnė, o sausuoju - kartesnė. Kiek aukščiau, Centrinėje Amerikoje, kavos savybės šiek tiek “pasunkėja”, todėl atsiranda labai įdomus ir būtent šiam regionui būdingas saldaus tabako poskonis. Dažnos įvairių vaisių ir riešutų natos. Daugelio kavų aprašymuose sutiksite jau iš karto įvardintas skonines natas. Svarbiausia suprasti, kad tai nėra dirbtiniai ar natūralūs aromatizatoriai, kalba eina apie natūraliai kavoje sutinkamas skonines natas - kaip gerame vyne. Taip pat svarbu suvokti, kad tai nėra ryškiai atsiskleidžiančios būtent mėlynių ar gervuogių, ar šokolado natos - tai labiau kažkas, kas primena mėlynes ar gervuoges. Ir tai labai subjektyvu! Vienam tai gali priminti mėlynes, o kitam - visai ką kita. Šiomis skoninėmis natomis tiesiog nusakomas kavos skonio profilis. Jeigu šie poskoniai labiau šokoladiški ar riešutiniai - kava bus labiau į kartumą, jeigu vaisiniai ar uoginiai - kava gali turėti labiau saldžiarūgštį skonį. Bet kokiu atveju, leiskite kas kartą sau nustebti ir atrasti, kaip būtent jūs jaučiate šios kavos skonį.
Kava taip pat gali būti klasifikuojama pagal kavos stiprumą. Pati stipriausia kava gaminama Arabų šalyse. Europoje verdama silpnesnė kava. Silpniausia kava geriama JAV. Skirstyti kavą galima ir pagal gaminimo būdus. Kava gali būti renkama rankomis arba mechanizuotai. Tai priklauso nuo šalies ir regiono. Espresso (kilęs iš itališko Caffè Espresso, ispaniškai el Café Exprés, liet. 1. Tai yra pakankamai stipri, suteikianti energijos, tonizuojanti kava. Ši kava yra kilusi iš Milano. Pats žodis Espresso reiškia „išspaustas“. Manoma, kad toks pavadinimas atsirado dėl kavos gamybos technologijos. Gaminant šią kavą, virintas 90-93 °C temperatūros vanduo, esant dideliam slėgiui, leidžiamas per skrudintus, smulkiai sumaltus kavos pupelius, galiausiai gaunamas labai aromatingas gėrimas, turintis tonizuojančių savybių. Gaminimo metu labai svarbu, kad per kavos sluoksnį nebūtų perleista per daug vandens. Toks kavos pagaminimo būdas atsirado XIX amžiuje. Espresas puikiai atskleidžia tikrąjį kavos skonį bei aromatą. Stiprioji Espresso arba Espresso ristretto, šiuo atveju kavos puodelis yra vos 20-30 ml. Ši kava yra labai stipri. Amerikietiška kava - tai tiesiog vienas arba du klasikinės Espresso kavos puodeliai, kurie yra atskiesti 200 ml karšto vandens.
Alkoholiniai gėrimai: viskis, konjakas, brendis, romas, midus, alus
ReplyDelete